Turris jako internetové Radio

Když už máme k dispozici tak výkonný HW tak je škoda ho nechat válet jen tak válet můžeme jej vystavit ale i použít jako přehrávač internetových rádií.

Co budeme potřebovat?

1x turris 🙂 nebo libovolný router s OpenWRT

1x USB zvukovku (stačí z DX za 2 doláče)

2x Kondenzátor 100-220 uF  stačí na 6.3V

pro ovládání:

SW:  program dle vlastního výběru z následující nabídky

HW:  je věnován další článek OWFS Tlačítka.

Pro zprovoznění budeme potřebovat nainstalovat 2 „programy“ přímo do routeru a to následující.

MPD a MPC

Samozřejmě potřebujeme nainstalovat ovladač zvukové karty. Pro to použijeme následující příkazy.

opkg update

opkg install kmod-usb-audio

opkg install mpd-mini

opkg install mpc

Tak nyní máme nainstalováno vše potřebné a můžeme se pustit do konfigurace a tady je kompletní funkční konfigurace souboru /etc/mpd.conf

music_directory „/data/mpd/music/“
playlist_directory „/data/mpd/playlists“
db_file „/data/mpd/database“

password „password@read,add,control,admin“
default_permissions „read,add,control,admin“

input {
plugin „curl“
}

audio_output_format „44100:16:2“
audio_buffer_size „2048“
buffer_before_play „80%“

Ano tento souboru je v základu poněkud větší, ale těchto pár řádků stačí k bezproblémovému fungování. Vzhledem k tomu, že si MPD na Turrisu v této konfiguraci  nepamatuje seznam streámů jsem toto vyřešil scriptem následujícím scriptem který přidává stanice při každém spuštění.

mpc update
mpc add http://ice.abradio.cz/povidka128.mp3
.

.

.

.
mpc add http://icecast1.play.cz/cesky-impuls.mp3
mpc update

Základní nastavení bychom měli 🙂 Nyní bychom mohli přikročit k připojení samotné zvukovky. V tento moment nastává menší zádrhel jelikož tyto levné zvukové „karty“ otázka jestli se tomu kousku tišťáku tak dá říkat 😀 . Tyto levná vyluzovadla zvuku totiž mohou stejně tak fungovat jako topení pokud k ním připojíme sluchátka jelikož na výstupu obsahují stejnosměrnou složku. Ne neděste se pokud připojíte zvukovou kartu k aktivním reprosoustavě nedojde k jejímu poškození jelikož každý rozumný zesilovač obsahuje filtr této složky. Úprava toho nešvaru je ale velice snadná stačí přerušit signálovou cestu mezi čipem a konektorem. Ano je potřeba trochu hrubé síly ale stačí na to obyčejná planžeta kterou většina kutilů doma stejně má 🙂 . Na následujícím obrázku je vidět kde je třeba přerušit cesty mezi kterými pozicemi …. Je vidět že v Číně s tím i počítají že někdo takto upravuje a jsou vytvořeny pájecí body pro připájení kondiku. DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ NE VŠECHNY KARTY MAJÍ SPRÁVNĚ ZNAČENÉ PÓLY A PROTO SE ŘÍDÍME TÍM ŽE + VŽDY SMĚŘUJE K ČIPU. 

Kde přerušit spoje

Kde přerušit vedení na desce

Nyní stačí přiletovat kondiky a rázem dostaneme zvukovku ke které můžeme připojit libovolná sluchátka bez toho aniž bychom si jimi ohřívali uši. S největší pravděpodobností s kondikama dopadnete ale jako já a nevejdou se vám do krabičky ale to není nic co by se nedalo řešit a stačí nějako „vykousat“ otvor v zadním krytu abychom dokázali zavřít kryt.

Ano je to vykousané ale Fuguje to.

Ano je to vykousané, ale Fuguje to.

 

 

další funkce jako budíček a ovládání pomocí tlačítek doplním později.

Comments are closed.